Dysleksja po raz pierwszy została opisana na przełomie XIX i XX wieku, jednak jej dokładna definicja została podana dopiero w 1968 roku przez Światową Federację Neurologów. Według niej jest to zaburzenie, które manifestuje się poprzez trudności w nauce czytania.”

Wśród specyficznych trudności w nauce prócz dysleksji (trudności w czytaniu), wyróżnia się również dysgrafię (trudności w opanowaniu kaligrafii -niski poziom graficzny pisma) oraz dysortografię (trudności w opanowaniu poprawnej pisowni, w tym popełnianie błędów ortograficznych) [za: Bogdanowicz 1983]

Mimo, że obecnie o dysleksji wiemy znacznie więcej, wciąż wiele osób utożsamia ją z lenistwem i niedbalstwem, oczywiście niesłusznie. Dzieci, które dotyka dysleksja, często skazuje się na porażkę, a przecież Ronald Davis, w książce „Dar dysleksji” wskazuje, że dysleksja posiada wiele pozytywnych aspektów.

Osoby dyslektyczne są niesamowicie kreatywne i bardziej wrażliwie na otoczenie. Ponadto, cechuje je twórczość, empatyczność, dbałość o innych, wychodzenie poza schematy, umiejętność łączenia faktów i układania ich w logiczną całość. Mają również bardzo wyczulone zmysły i są wyposażeni w niezwykłą intuicję.

To wszystko sprawia, że osoby dotknięte dysleksją mogą osiągać sukcesy i to w każdej dziedzinie. Jeśli będą rozwijane ich mocne strony i w odpowiedni sposób będzie kierowana ich edukacja i kariera.

Sławni dyslektycy to: Albert Einstein, Walt Disney, Winston Churchill, Pablo Picasso, Leonardo da Vinci, Mozart, Andy Warhol, Anthony Hopkins, Agatha Christie, John Lennon.

Sławni polscy dyslektycy to m. in. Adam Mickiewicz, Jan Matejko, Adam Wajrak, Jacek Kuroń.

Te słynne osoby są dowodem na to, że można spełniać marzenia, nawet te najbardziej skrywane.

"JESTEM RODZICEM DZIECKA Z DYSLEKSJĄ" -ta publikacja podaje najważniejsze informacje i wskazóki dla rodzica oraz praktyczne ćwiczenia do pracy z dzieckiem. Drogi Rodzicu wystarczy kliknąć https://www.ptd.edu.pl/JESTEM_RODZICEM_DZIECKA_Z_DYS.pdf

Opracowały:

mgr Aldona Brzyszcz

mgr Kamila Bykowska

quota

Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy

Janusz Korczak (1878-1942) – Lekarz, pedagog, wychowawca, publicysta, pisarz.